Eλλάδα - Κροατία 0-0 και άντε γεια Μουντιάλ...
23:30 Κυριακή, 12 Νοε 17

Αν και αγωνίστηκε επιθετικά κι έχασε αρκετές ευκαιρίες, η Εθνική Ελλάδος αποκλείστηκε από την Κροατία που πηγαίνει στο Μουντιάλ της Ρωσίας το ερχόμενο καλοκαίρι. Το 4-1 του πρώτου αγώνα ήταν καταλυτικό...
A` ημίχρονο
Με διάθεση και αγωνιστικότητα αλλά χωρίς ουσία στο παιχνίδι της η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σκίμπε άλλαξε κατά τα 6/11 την ενδεκάδα συγκριτικά με τον αγώνα στο Ζάγκρεμπ, καθώς θέλησε να παρατάξει μια ομάδα με «φρέσκα» πόδια, καθώς ο αγώνας απαιτεί πολύ τρέξιμο. Ο Γερμανός άλλαξε και το σύστημα, σε 4-3-3, αλλά για να σκοράρεις δεν είναι υποχρεωτικό να παίζουν τόσοι πολλοί επιθετικοί. Μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Μανωλά, που έχει κερδίσει όλα τα σπριντ στις κάθετες κροατικές πάσες. Έλειψε πολύ στο «Μάξιμιρ», αλλά τώρα είναι αργά?
Η Κροατία δεν ρισκάρει και πηγαίνει συντηρητικά ως τώρα, κάτι που αναμενόταν, αλλά είχε την ευκαιρία της με το δοκάρι του Πέρισιτς.
Η διαιτησία προστατευτική για τους Κροάτες. Ο Κάιπερς έβλεπε μόνο ελληνικά φάουλ, ο β΄ βοηθός του (Ζάινστρα) ανέκοψε στο 4ο λεπτό με «εφεύρεση» (χέρι) τον Ζέκα, ο οποίος έφευγε στην κόντρα με τον Μήτρογλου.
  • 43` Αριστερό σουτ του Πέρισιτς, τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Καρνέζη.
  • 41` Ο Μήτρογλου έκανε το γύρισμα, ο Ζέκα πάσαρε με το κεφάλι προς τα πίσω αλλά ο Σούμπασιτς πρόλαβε τον Ρέτσο πριν γίνει απειλητικός.
  • 28` Διαγώνιο σουτ του Πέρισιτς μέσα από την περιοχή, δεν απειλήθηκε ο Καρνέζης αφού η μπάλα πέρασε άουτ
  • 24' Κίτρινη κάρτα στον Ταχτσίδη
  • 17` Ο Παπασταθόπουλος έπιασε σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σούμπασιτς.
  • 13` Πρώτη τελική προσπάθεια για την εθνική μας με το μακρινό σουτ του Μπακασέτα που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σούμπασιτς.

Β΄ ημίχρονο:
  • 90+1` Αλλαγή για την Κροατία. Έξω ο Μόντριτς, μέσα ο Μίτροβιτς
  • 88` Φαλτσαριστό σουτ του Κράμαριτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε εκτός.
  • 87` Δυνατό σουτ του Ταχτσίδη, ο Σούμπασιτς σε διπλό χρόνο μπλόκαρε την μπάλα
  • 86` Αλλαγή για την Κροατία. Έξω ο Πέρισιτς, μέσα ο Ρέμπιτς
  • 78` Αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα ο Πέλκας, έξω ο Μήτρογλου που αντιμετωπίζει πρόβλημα με τη μέση του.
  • 77` Αλλαγή για την Κροατία. Μέσα ο Κράμαριτς, έξω ο Κάλινιτς.
  • 59` Δύο αλλαγές για την Ελλάδα. Μέσα οι Φορτούνης και Γιαννιώτης, έξω οι Χριστοδουλόπουλος και Μπακασέτας.